Загальна інформація
Реєстрація

Екскурсія по вулиці Адміральській

14  квітня студенти групи ЕМ – 105 побували на екскурсії по вулиці Адміральській.

Адмиральская

Николаев и весна.
Снова я на Адмиральской.
Мне из края в край видна
В тополях и в дымке майской
Адмиральская. Она
Ветерок речной вдохнула,
Окна в зелень распахнула
И от Клуба моряков
Протянула вдоль Ингула
Свет незримых маяков
.

Я люблю помедлить тут,
У ограды интерната.
Абрикосы цветут,
Поливают сад ребята.
Вся прямая как струна,
Мимо школы музыкальной
Лъется улица. Она
Кроною пирамидальной
Выше звезд вознесена.
Кран несет под небосвод
Груз, как будто невесомый,
И на улице знаком ой

Незнакомый дом растет. 

                                                 Марк Лисянский (1965)

Адміральська вулиця – найстаріша магістраль міста Миколаєва, головна вулиця першого століття його існування. На Адміральській багато цікавих і красивих будівель, побудованих в кінці XIX століття в стилі псевдоготики, псевдоренесансу або модерну.

Перші спроби назвати вулицю, вжиті поліцмейстером П. І. Федоровим в 1722 році, не увінчалися успіхом. Тільки в 1735 році після клопотання поліцмейстера Г. Г. Автономова вулиця стала називатися за назвою Будинку головного командира Чорноморського флоту – Адміральською. Оскільки флотом командував адмірал, то його будинок в просторіччі називали “адміральським будинком”. Звідси і пішла назва вулиці.

З давніх-давен це було місце проживання міської знаті – чиновників, офіцерів морського відомства, купців. Тут знаходяться красиві дво- і триповерхові кам’яні будинки, адміністративні будівлі. У 1820-ті роки почалося замощення вулиці, а в 1823 році – освітлення гасовими ліхтарями (всього було встановлено 22 ліхтаря). Це одна з найяскравіших вулиць Миколаєва, своєрідний музей під відкритим небом.

В цілому для старого Миколаєва була характерна деяка «приземленість», бідність будівель. Для нашого міста характерні спрощені форми, обсяги, композиція, пластика і колір будинків. Вони диктувалися основним будівельним матеріалом – черепашником – м’яким і добре оброблюваних каменем, який не штукатурили, зберігаючи його природний золотаво-коричневий тон. Якщо ж стіни і  підфарбовували, то їх досить одноманітно білували і  підводили чорною сажею цоколь. Лише при модерні з’явилося облицювання стін глазурованою рожевою і червоною цеглою.

Садиби огороджували в основному похмурі, монотонні кам’яні паркани, решіток було мало. Але як елементи будівель решітки широко використовувалися: ворота і хвіртки, перила ганочків, навісів, сходів, віконні, дверні, балконні.

М’якості невеликим спорудам та домашнього затишку надавали палісадники перед фасадами та  садки біля будинків. Із адрес-календаря Миколаєва:

«Вообще въ окрестностяхъ города  много фруктовихъ садовь казенихъ и частних. Въ самомъ же городъ ръдкий домъ не имъетъ своего хорошаго садика, а на улицъ почти передъ каждимъ домомъ устроенъ палисадникъ и растутъ дикія деревъя преимущественно бълая акація. Ростутъ здъсь и могутъ быть удобно разводими изь дикихь деревьевь: акація бълая, акація желтая, клены разные, тополь: бълая, итальянская, крупнолистая, серебристая, черно-кленъ, вишня горькая, бояришник. Не такъ удобно, и болъъ требуютъ труда и приличнаго вибора мъста для своего разведения: каштанъ дикий, береза, грабъ, дубъ, сосна, ясенъ, верба и грецкій орехъ.Изъ кустарниковъ весьма удобно принимаються: дикій жасминъ, сирень, бузина, сумарокъ, роза. Виростаетъ но не даетъ плодовъ: миндальное дерево»

Починається вулиця від Будинку флагманів і командирів – «візитної картки» Миколаєва. Практично з самого початку Будинок флагманів і командирів грав роль клубу для офіцерів-моряків та їхніх родин, а згодом став називатися зимовими Морськими зборами. Тут проводилися прийоми, бали, концерти, сімейно-танцювальні вечори, розміщувалися школи музикантів і співаків, юнкерські класи, працювала велика бібліотека. Саме в цьому будинку 30 серпня 1890 року відбувся прийом з нагоди сторіччя Миколаєва. У 1924 році цю будівлю стає Будинком культури моряків, а в повоєнні роки – Будинком офіцерів флоту і Центром культури, освіти та відпочинку ВМС України. На його базі зараз створено комунальне підприємство «Миколаївський міський Палац культури».

image-0-02-05-55af484f780b1d90fea42d40177f3482238b8566b16541beb34a4eb5f74ac85a-V

image-0-02-05-c41236e778498342830a17c0fd07be543ab9a66c8a385cf4e2b60cc2505b8a9e-V

image-0-02-05-5d07eb03335a4f64dd67fccdd30d2d1caf6c25596bb653608fecdf011da08301-V

 

Цей пост має 0 Коментарів

Залишити коментар